Lelkiismeretes - felszín feletti és műkotorékban - történt felkészítés után kutyáinkkal megkezdhetjük a föld alatti vadászatot természetes közegben. Követelmény az eredményes munkához, hogy itt is tudjunk kommunikálni ebünkkel. Ez történhet hangadással és a természetes kotorék környékén és bejáratánál tanúsított viselkedéssel. Rendkívül fontos a kutyavezető részéről a kotorék bejáratánál található nyomok felismerése. Ezek alapján kell döntenie a munka megkezdéséről, netán elnapolásáról. Soha ne engedjük kutyánkat úgy szabadon, hogy előtte nem mértük fel behatóan a kotorékot és környékét. Még ekkor is érheti meglepetés a "kotorékvadászt". Ezét a kutya föld alatti vadászatának néhány fontosabb szabálya: - Legalább két ember vegyen részt a kotorékozáson, mert ha a kutya bajba kerül, egyedül nem vagyunk képesek hatékony segítségnyújtásra. - Minden szükséges eszközt vigyünk magunkkal (ásó, lapát, csákány, balta, fogóvas, fogóháló, szállítóláda, tiszta víz, stb.). - Az elsősegély csomag külön kiemelendő, kutyánk esetleges sérüléseinek ellátásához. - Vigyázzunk, hogy a nyakörv még véletlenül se maradjon a kutya nyakán, mert könnyen az életébe kerülhet. - Ne kockáztassuk kutyánk testi épségét, olyan kotorékban ahol nem határozható meg a "lakó személyazonossága", ahol a szükséges segítségnyújtás eleve kizárt a környezeti tényezők miatt (talajszerkezet, domborzati viszonyok, stb.). Ezen ismeretek birtokában vizsgáljuk meg, mi is a kutya teendője a természetes kotoréknál a föld felszínén és a föld alatt.
1. A kutyának a fajtától függetlenül - a kotorék környékét mindenre kiterjedően, szaglászva le kell keresni. A bejáratnál a szagok alapján el kell dönteni, hogy az adott kotorék üres, járt vagy lakott. A megállapításait valamilyen módon közölnie kell a vadásszal.
2. Az üres, vagy csak ritkán látogatott kotorékkal szemben ebünknek érdektelenséget kell tanúsítania. Ez úgy nyilvánul meg, hogy a bejáratnál közömbösen, minden jelzés nélkül továbbhalad, kan kutyák esetében az sem ritka, hogy a bejáratot vizeletükkel megjelölik, és abbahagyva minden további vizsgálódást, továbbmennek.
3. Róka, borz vagy egyéb kotoréklakók által alkalomszerűen látogatott kotorékokba a kutya bemegy, a járatokat hangjelzés nélkül átvizsgálja, közbe-közbe kijön, körülnéz, majd egy még át nem vizsgált járaton visszamegy. Amennyiben érdemleges esemény nem történik, végleg kijön, és a továbbiakban közömbös a kotorék iránt.
. Lakott kotorék közelébe érve, rendkívüli érdeklődést mutat. Szabadon engedve, azonnal eltűnik a bejáraton, majd kis idő elteltével csaholással jelzi, hogy a "házigazda" nyomán van. Ilyenkor a kotoréklakó a járatokon keresztül próbál elmenekülni. Ez azt jelenti, hogy vagy a végkatlanba húzódik, vagy a kijárat felé veszi a menekülés útját. Ez elsősorban attól függ, hogy a kotorékvadászat milyen időszakban zajlik, milyen erős a kötődés a kotorékhoz. Koslatáskor gyenge, tehát hamar ugrasztható. Szaporodási és ivadékgondozási periódusban rendkívül erős, tehát nagy lesz a valószínűsége a föld alatti harc kialakulásának. |